BY TERRI PETERK

Pages

18.3.17

Choose the perfect makeup sponge // Vyber si správnou houbičku

Hello guys!
I wanted to do this post for a long time but now I finally did it. A lot of you guys may think that every makeup sponge is the same, but it's not basically true. I used to think so as well, but I tried different makeup sponges from different brands and I found out that each sponge is very different. So that's why I decided to do this post, because a lot of you don't know the difference between them. Also, many people called this makeup sponge 'beauty blender' but not every sponge is from this brand, beauty blender is the brand who actually found it and then other brands began to produce similar sponges (and cheaper). So let's find out if it actually worth the money to buy the original beauty blender.

Ahoj všichni!
Tento příspěvek jsem chtěla napsat už dávno, ale dostala jsem se k němu až teď, takže jsem ráda že je konečně tu. Spousta z vás si může myslet, že všechny houbičky na makeup jsou stejné, ale to vlastně není pravda. Já jsem si to dříve také myslela, ale po tom co jsem vyzkoušela různé houbičky od různých značek, zjistila jsem, že je každá jiná. Takže to je vlastně proč jsem se rozhodla napsat tento příspěvek, abych vám ukázala rozdíly mezi nimi. Také jsem zjistila, že spousta lidí si myslí, že všechny houbičky se jmenují 'beauty blender', ale není tomu tak, protože beauty blender je společnost, která tyhle makeup houbičky vymyslela. Ostatní značky pak začali vyrábět velmi podobné houbičky, většinou za nižší cenu, takže pojďme zjistit jestli originální houbička opravdu stojí za to.

Dekorativka.cz
This was my first makeup sponge I bought. I used to blend my concealer with my fingers and everyone has used makeup sponges and I said to myself, why not to try it too? I bought the cheapest one I could find and I tried it for the first time, I was pleasantly surprised how it is easy to blend my concealer with. I didn't use it wet because I didn't know that it's actually better, but it was fine either way. This sponge is quite bigger than the original one but when you dip it into the water it doesn't change its size much. It's also not so soft as the original and there are a small holes in it after I wash it. I was quite satisfied with this sponge, it doesn't last long but it's very cheap so you can get a new one every time.

Toho byla moje první houbička, kterou jsem si koupila. Dříve jsem zapracovávala korektor pomocí prstů, ale každý už používal makeup houbičku, a tak jsem si řekla proč to také nezkusit? Koupila jsem si tu nejlevnější, kterou jsem našla (tahle je z dekorativka.cz) a poprvé ji zkusila. Musím říct, že jsem byla mile překvapena. Dříve jsem nevěděla, že se má houbička namáčet a tak jsem jí používala na sucho, ale i tak to šlo celkem dobře. Takhle houbička je větší než ta originální, ale když jí namočíte, nezvětší se moc. Také není tak měkká jako originální beauty blender a udělali se mi v ní menší dírky po tom, co jsem ji čistila. Myslím, že cena odpovídá kvalitě, není nejhorší a kdykoliv se zničí, můžete si koupit novou.

SHOP HERE

Ebelin
This was my second sponge I purchased, it was a bit more expensive but not like the original. This sponge is more stiffer and it's quite small but when you dip into the water it increases its size twice, so you can easily apply your foundation or concealer. I don't really like this sponge, because it holds a lot of water and it's hard to squeeze out of it. I wouldn't probably buy it again, I had better sponges for better price or for the same price. But what doesn't satisfy me, may satisfy you.

Tohle byla moje druhá houbička, kterou jsem si pořídila. Byla trošku dražší než ta první, ale stále levnější jak originál. Tahle houbička je tužší, když jí namočíte, dvakrát zvětší svůj objem. Problém je v tom, že hodně drží vodu a špatně se z ní vymačkává. Asi bych si jí už nekoupila, myslím si, že můžete najít lepší houbičku za nižší nebo stejnou cenu. Ale to co nevyhovuje mě, neznamená, že nemůže vyhovovat vám.

SHOP HERE

Real Techniques
This is one of my favorite sponges I've tried. It has cut off the bottom which may be good for blending larger areas (forehead, cheeks) but I didn't use it much. I prefer pointed side which you can use on your entire face. This sponge is soft, doesn't hold too much water in it and it is very easy to wash. Actually, there is no sign that I washed it, it still looks like new. I would definitely consider buying it again, the price is good and the quality as well. This sponge is a bit bigger than the original blender and it also increases its size almost twice after soaking it. 

Tohle je jedna z mých oblíbených houbiček, které jsem vyzkoušela. Má seřízlý spodek, který může být užitečný pro blendění větších ploch na obličeji (čelo, tváře), ale já jsem to nikdy moc nepoužívala. Mě spíše vyhovuje špičatá část, kterou můžete použít na celý obličej, ale nápad je to dobrý. Tato houbička je měkká, nedrží tolik vody a lehce se čistí. Čistila jsem ji několikrát a není na ní žádný náznak po čištění (žádné dírky), což se nedá říct o předchozích houbičkách, ani dokonce o beauty blenderu, kde se mi po čištění vytvořily malé dírky. Tahle houbička od RT je větší než originál a svoji velikost také zvětší skoro dvakrát po jejím namočení, někdy to může být výhoda hlavně v tom, že rychleji zapracujete produkt do pleti. Tuhle houbičku bych si určitě koupila znova, cena a kvalita jsou velice super.

SHOP HERE

Beauty Blender
Here we are, my favorite sponge of all. The original beauty blender which I bought twice. This sponge is the smallest of all sponges I showed you. It increases the size but it still remains small, so you can easily blend your concealer or foundation even in smaller areas. It's also very soft, the softest of all sponges and it is easy to wring the water out of it. I really like this black one, they also have it in many colors so maybe I will go for red next time. Beauty blender also has sponges in mini version which can be very handy especially for your undereye area and nose. Maybe I should get some of these. The only disadvantage I found about this sponge is that it is easy to be damaged. I washed the pink one and there remained the groove of my nail. So if you have a long nails, be careful with that. And if you are interested in how to clean this sponge, just use a baby shampoo or cleansing gel for brushes. Beauty blender company also produces some special cleaner for sponges, so it is definitely not bad. If you use the sponge every day, it should be cleaned at least once a week.

A tady už je moje nejoblíbenější houbička ze všech. Beauty blender je nejmenší houbička z těch, které jsem vám ukazovala, a i po namočení zůstane poněkud malá, takže se s ní lépe zapracovává makeup nebo korektor na méně dostupných částech obličeje. Také je velmi měkká, je asi nejměkčí ze všech a snadno se z ní vymačkává voda. Dále se mi líbí, že je v černém provedení, ale můžete jí také najít v jiných barvách. Beauty blender vyrábí i mini provedení, které jsou skvělé pro zapracování korektoru pod očima nebo na nose. Jedinou nevýhodu kterou jsem našla na této houbičce je ta, že se rychle poníčí. Například když jsem tuhle růžovou čistila, zůstala mě v ní rýha po mém nehtu. Takže pokud máte dlouhé nehty, buďte opatrní. A pokud by vás zajímalo jak se tahle houbička čistí, stačí použít dětský šampon nebo čistící gel na štětce. Firma beauty blender dokonce vyrábí speciální čistič na houbičky, takže i to není k zahození. Pokud houbičku používáte každý den, měli byste jí čistit alespoň jednou týdně.

SHOP HERE
To sum it up, beauty blender is absolutely number one for me, so it definitely worth the money. I'm not saying that I'll never buy another sponge again, but I'm totally satisfied with this one. So if you use it everyday or you want something more professional, definitely go for it. If you don't do your makeup everyday, if you don't use concealer or if you use a brush instead of sponge, it may be useless for you and you should go for some cheaper alternative. I hope you guys find it useful and let me know what do you use for your concealer or foundation.

Abych to shrnula, beauty blender je rozhodně jednička pro mě, takže to rozhodně stojí za ty peníze. Pokud makeup houbičku používáte každý den a nebo prostě chcete něco víc profesionálního, určitě ji vyzkoušejte. Pokud naopak si makeup neděláte každý den, nepoužíváte korektor a nebo používáte na korektor štětec, bude vám stačit levnější varianta. Doufám, že vám to přišlo užitečný a dejte mi vědět co používáte vy.

Thank you for reading!
Love Terri

Instagram / Twitter / Tumblr / terripeterk@gmail.com

1 comment:

  1. Super článok! :) Ja sa momentálne chystám kúpiť si nejakú hubku, lebo som mala len takú obyčajnú z Poštovné zdarma... A chce to niečo lepšie, pretože sa veľmi skoro ničí.
    World of Nicol

    ReplyDelete

Copyright @ The world I live in. Blog Design by KotrynaBassDesign